Zvyšovanie veku odchodu do dôchodku bude zlý krok

1. júla 2010, antimanipulator, Nezaradené

Pravicové strany síce o tejto téme teraz radšej mlčia, no ozývajú sa hlasy o potrebnosti tohto nepopulárneho kroku. Využívajú sa pritom 3 argumenty, prvý znich označím slušne ako sprostý t.j. krajiny EU majú vyšší vek ako my resp. plánujú ho zvýšiť. Druhý argument je závažný, nepriaznivý demografický vývoj za posledných 20 rokov si zrejme skôr či neskôr vyberie svoju „daň“. Tretím je nedostatok prostriedkov na účtoch SP. Kde ale vidím osobne problém? Zvýšenie veku odchodu do dôchodku je dočasné, krátkodobé a krátkozraké riešenie. Zahrnul by som ho do množiny typicky jednoduchých a nesystémových riešení, ku ktorým sa politické špičky tak radi utiekajú. Predstavte si situáciu, že sa vek zvýši na 65 resp. 67 rokov, pri danej negatívnej populačnej krivke. Detí sa viac rodiť nebude a populácia bude neustále starnúť. Môže nastať situácia, že ani 67 rokov nebude stačiť. Štát musí začať podporovať mladé rodiny a mal tak robiť posledných 20 rokov. Pretože tí, ktorí dnes spomínajú zvýšenie veku odchodu do dôchodku proti tomuto negatívnemu trendu roky nič neurobili. Deti sa nerodia iba preto, že sa zmenila doba a mamičky sú často 30 a viac ročné ženy, problém je, že mať dieťa je v dnešnej uponáhľanej dobe čisto ekonomická záležitosť.

Politické sprany pravidelne pred voľbami proklamujú podporu mladých rodín, no za posledné roky vidno, že sú to iba reči do vetra. Mladá rodina si popri hypotéke veľmi dobre rozmyslí či budú mať potomka, alebo nie, napriek tomu, že by chceli. Proti zvyšovaniu veku existuje celá rada protiargumentov, ale o nich sa akosi podozrivo mlčí. Uvediem pár príkladov:

1. Máme cirka 400 000 ľudí bez práce, ak sa prijme tento nešťastný krok tak, tí ktorí už majú ísť na zaslúžený odpočinok, neuvolnia miesta, čiže v danej situácii bude nezamestnaných len pribúdať. Školy budú chŕliť absolventov priamo na úrad práce a čo si budeme hovoriť, robia to už teraz

2. Predstavte si robotníka vo veku 65-67 rokov, niekde na montáži vo fabrike. Produktivite práce to zrovna neprospeje…alebo úradníka, ktorý síce pracoval duševne, no bude mať vážne komplikácie po 40tich rokoch sedenia za počítačom…

3. Zvýšené náklady na zdravotnú starostlivosť. Dá sa predpokladať, že rapídne stúpne počeť chorôb z povolania a tým sa rapídne zvýšia náklady pre poisťovne.

4. Tu sa vyjadrím „mierne“ nehumánne. Pokiaľ sa toto prijme, skráti sa doba medzi odchodom do dôchodku a smrťou. Čiže z hľadiska finančnej výhodnosti ide určite o krok vpred, čím skôr umriete tým lepšie.

Odporúčal by som našich vládnucim „inteligentom“, aby sa vážne zamysleli nad budúcnosťou SR a nemysleli len 4 roky dopredu. Chýbajú nám totiž detičky…